#39 Skoda Superb Style 2.0 TDI 150 DSG


Kanapowiec
Długo czekałem na możliwość przetestowania tego modelu. Bardzo liczyłem na wersję 2.0 TSI, w szczególności w wersji Sportline, lecz finalnie w moje ręce trafiła najsłabsza odmiana silnika 2.0 TDI o mocy 150 KM w wersji wyposażenia Style. Czy taka moc, w wypadku auta mierzącego prawie 5 metrów długości okaże się wystarczająca? Czy Superb jest godnym rywalem Passata? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym teście.
Wygląd
Superb trzeciej generacji całkowicie odciął się od swojego poprzednika. Boczna linia nadwozia jest dosyć spokojna, bez żadnych ekstrawagancji. Z kolei przód pojazdu posiad sporo ostrych cięć, które nadają mu dynamizmu. Tył testowanej Skody posiada charakterystycznie nakreślone klosze tylnych lamp, które w podobnej formie trafiły do Skody Kodiaq. Całość na pewno jest spójna i ciągle świeża.
Wnętrze
Wnętrze Skody Superb bardzo mocno przypomina swoją formą model Octavia. Oczywiście, deska rozdzielcza jest znacznie większych rozmiarów, niż ta montowana w Octavii, lecz sam projekt jest tożsamy. Wszystko jest bardzo przemyślane i nakierowane na jak najlepszą ergonomię i łatwość obsługi poszczególnych funkcji. Materiały użyte do jej wykończenia oraz ich spasowanie stoi na bardzo dobrym poziomie. Samochód testowy miał przebieg siedmiu tysięcy kilometrów, lecz żaden z elementów wnętrza nie wydobywał żadnych niepożądanych dźwięków.

Sposób działania ekranu systemu multimedialnego, którego ekran ma przekątną aż 9,2 cala, nie budzi żadnych zastrzeżeń. Plus za bardzo dobrą jakość dźwięku systemu audio, w szczególności podczas odtwarzania muzyki z zewnętrznych źródeł danych. Nie do końca przypadł mi do gustu jest forma wkomponowania w projekt deski rozdzielczej – tak jakby został po prostu doklejony, a nie wkomponowany.

Układ klimatyzacji obsługuje się za pomocą bardzo czytelnych i wygodnych pokręteł. Co ważne, ustawienia układu obejmują także regulację łagodności schładzania – niezależną od siły nadmuchu. Kolejną przydatną funkcją jest dodatkowe ogrzewanie postojowe, którym można również sterować zdalnie za pomocą dołączonego pilota – w okresie zimowym niezwykle przydatna opcja, którą docenia się każdego dnia. Przed wyjściem z domu wystarczy nacisnąć jeden przycisk na pilocie, aby po zajęciu miejsca w samochodzie cieszyć się ciepłym powitaniem.

Przednie fotele okazują się niezwykle wygodne, głównie za sprawą dobrego wyprofilowania boczków, a przede wszystkich długich siedzisk, które bardzo dobrze podpierają ciało w każdym punkcie i nie męczą nawet podczas kilkugodzinnej podróży. Co warte odnotowania, w wersji Style do wyposażenia standardowego należą nie tylko przednie fotele podgrzewane, lecz również dwa skrajne miejsca na tylnej kanapie.

Superb rozpieszcza ilością miejsca w kabinie. O ile w przedniej części jest jej pod dostatkiem, o tyle w drugim rzędzie miejsca jest aż nadto. Siadając na tylnej kanapie, za fotelem kierowcy ustawionym pod siebie (188 cm wzrostu) byłem w stanie założyć nogę na nogę – rozstaw osi wynosi aż 284,1 cm.  Odległość między tylną kanapą, a przednim fotelem jest na tyle spora, iż po lewej stronie fotela pasażera, standardowo w wersji Style, montowane jest dodatkowe sterowanie elektrycznie regulowanym fotelem pasażera dzięki czemu, pasażer siedzący na tylnej kanapie jest w stanie sterować ustawieniem fotela pasażera z przedniej części kabiny.

Bagażnik, tutaj następuje główny punkt programu pod względem praktyczności, gdyż zmieści on wszystko, czego zapragniecie – rekordowe 660 L przestrzeni bagażowej. Bagażnik jest niezwykle foremny i ustawny, a tym samym może być uznawany za wzór dla tego typu samochodów. Kolejny plus za otwór do przewożenia długich przedmiotów. Pewnym minusem okazał się brak lampek bocznych do podświetlenia przestrzeni bagażowej. Nie wiem czy wynikało to z faktu, iż ktoś sobie zabrał boczne lampki led, które mogą pełnić również rolę latarki, czy też wersja Style ich nie posiada, a może to jakiś błąd fabryki? Podświetlenie zainstalowane po wewnętrznej stronie klapy bagażnika okazuje się po prostu niewystarczające.
Jazda
Pod maską testowanej Skody Superb pracował sinik Diesla o pojemności 2 litrów i mocy 150 koni mechanicznych, o momencie obrotowym wynoszącym 340 Nm dostępnym w przedziale 1750 do 3000 obr./min. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 9,2 s, a prędkość maksymalną producent określił na 218 km/h. Tyle danych technicznych, ale jakie są zatem odczucia z jazdy?

Silnik, wydawałoby się  o mocy raptem 150 koni mechanicznych, daje radę również podczas szybkiej jazdy w trasie. Nabieranie prędkości następuje całkiem sprawnie, a manewry wyprzedzania innych uczestników ruchu nie powodują szybszego bicia serca z uwagi na niedostatki mocy. Oczywiście, motor o mocy 150 koni mechanicznych w tak dużym samochodzie nie zapewnia wybitnych osiągów, lecz w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów DSG razem stanowią złoty środek dla Superba.

Sprawnie działająca automatyczna skrzynia biegów DSG o 7 przełożeniach niewątpliwie stanowi kolejny atut testowanej Skody. Zmiana przełożeń, co do zasady odbywa się bardzo płynnie, i raczej nie występują tutaj szarpnięcia podczas ruszania z miejsca znane z innych modeli grupy VAG. Pojawiają się one tylko sporadycznie podczas ruszania w sytuacji, gdy nastąpiło wyłączenie jednostki napędowej z uwagi na pracę systemu Start&Stop.

W tym samochodzie nie irytował system Start&Stop, który do uruchamiania silnika wykorzystuje dane z radaru, a więc jeżeli stojący przed nami samochód zaczyna ruszać, to nasz Superb w tym momencie również jest już gotowy do jazdy.

Zaskakuje zwrotność i łatwość prowadzenia Superba w ruchu miejskim. Samochód jest na tyle łatwy w wyczuciu podczas pokonywania wszelkich miejskich uliczek, iż ma się wrażenie kierowania samochodem klasy kompakt. Otrzeźwienie przychodzi dopiero w momencie, gdy chce się zaparkować. Wtedy długość samochodu zaczyna dawać o sobie znać.
Zawieszenie jest zestrojone typowo po niemiecku, a więc dosyć sztywno, lecz zarazem całkiem komfortowo. Na komfort jazdy duży wpływ ma długość nadwozia, a przede wszystkim sporych rozmiarów rozstaw osi, dzięki czemu wszelkie nierówności nawierzchni są jeszcze lepiej niwelowane. Zawieszenie pracuje cicho, nie wydając z siebie żadnych nieprzyjemnych odgłosów.

Biksenonowe reflektory przednie z funkcją adaptacji świateł AFS, ze światłami do jazdy dziennej wykonanymi w technologii LED, nie tylko dobrze wyglądają, lecz przede spisują się podczas jazdy po zmroku. Jezdnia jest równomiernie oświetlona, snop światła szeroki, a do tego otrzymujemy spory zasięg świecenia. Aktywnie sterowany snop światła spisuje się również wspaniale i ani razu nie zdarzyło się podczas całego testu, aby inny kierujący sygnalizował, iż jest oślepiany przez Skodę.

Wyciszenie zasługuje na spory plus i to zarówno w kontekście wyciszenia jednostki napędowej, lecz przede wszystkim za sprawą ogólnego dobrego poziomu wyciszenia. Podczas jazdy z prędkościami autostradowymi nie doświadcza się żadnych nieprzyjemnych szumów, czy też świstów związanych z aerodynamiką pojazdu.

Lane assist, jak już o tym wielokrotnie wspominałem w wypadku testów samochodów grupy Volkswagena, sprawdza się bardzo dobrze i nie inaczej jest w modelu Superb. Samochód nie ma najmniejszego problemu z utrzymywaniem się w pasie ruchu, tym samym można mu na tyle zaufać, iż otwarcie butelki z napojami podczas jazdy nie stanowi żadnego problemu. Adaptacyjny tempomat również spisuje się bez zarzutu.
Jazda po Krakowie owocowała średnim zużycie paliwa na poziomie ok. 7,5-8,5 l/100 km oleju napędowego. Średnie zużycie paliwa na pomiarowym odcinku testowym pomiędzy Pszczyną a Krakowem wyniosło 5,0 l/100 km. Przy prędkości ok. 140 km/h średnie zużycie paliwa wynosi ok. 7,5 l/100 km. Z całego pokonanego dystansu – 1078 km – średnie zużycie paliwa wyniosło 7,4 l/100 km, przy średniej prędkości 35 km/h. Producent wartości średniego zużycia paliwa określna na następującym poziomie: warunki miejskie 5,1, warunki pozamiejskie 3,9, a średnio 4,4 l/100 km.
Koszty
Ceny Skody Superb w wersji kombi rozpoczynają się od kwoty 99.000 zł za którą otrzymujemy samochód z silnikiem benzynowym 1.5 TSI o mocy 150 koni mechanicznych w wersji wyposażenia Active. Moim faworytem jest wersja 2.0 TDI o mocy 190 koni mechanicznych połączona z automatyczną skrzynią biegów w wersji wyposażenia Style, której cena rozpoczyna się od kwoty 146.250 zł. Na uwagę zasługuje fakt, iż różnica w cenie pomiędzy odmianą 2.0 TDI o mocy 150 koni mechanicznych ze skrzynią biegów DSG jest niższa raptem o 3.000 zł od odmiany 190-konnej.

Warto zainteresować się silnikiem 1.5 TSI o mocy 150 koni mechanicznych w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów DSG, w szczególności mając na uwadze fakt, iż różnica w cenie pomiędzy silnikiem diesla o takiej samej mocy, wynosi aż 16.000 zł, stąd warto przemyśleć taki wybór.
Podsumowanie
Skoda Superb jest taka, jaka powinna być, a więc niezwykle funkcjonalna, pakowna, komfortowa, oszczędna, a do tego cena zakupu okazuje się  całkiem korzystna. Samochód sam się broni. Oczywiście, nie jest to pojazd, w opisywanej wersji silnikowej, którego prowadzenie dostarczy wielu wrażeń kierowcy. Wskazane przeze mnie wady, są tak naprawdę pomijalne. Samochód świetnie się sprawdza na co dzień, a w szczególności podczas podróżowania w trasie, gdzie ujawniają się największe plusy samochodu. Nie bez znaczenia, w dobie zmniejszania pojemności zbiorników paliwa (bak o pojemności 66 litrów), jest fakt, iż Superbem w cyklu mieszanym da się pokonać dystans 1000 kilometrów na jednym tankowaniu.
Plusy:
pozytywnie zaskakująca dynamika jednostki napędowej,
– bardzo dobre wyciszenie kabiny pasażerskiej,
– przestronne i wygodne wnętrze,
– ustawny bagażnik o dużej pojemności,
– pewne prowadzenie,
– relatywnie niskie zużycie paliwa,
– wysoki komfort jazdy,
– dobrze oświetlające drogę reflektory główne,
– zastosowane systemy wspomagające bezpieczeństwo jazdy,
– łatwość prowadzenia oraz manewrowania pomimo sporych rozmiarów nadwozia
Minusy:
– słabe oświetlenie przestrzeni bagażowej,
– pojawiające się sporadycznie szarpnięcia podczas ruszania z użyciem systemu start&stop.


https://www.youtube.com/channel/UCpaZQTkYFBdgZXyqSCAN7VQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *