Alkomat FITalco Neon F1

Obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy!

„Akcja znicz 2019” znowu pokazała, iż plaga kierowców pod wpływem alkoholu porusza się po polskich drogach, których w tym roku udało się wykryć w liczbie ponad 1200 osób. Dane przerażające, a konsekwencje takiego postępowania mogą być dramatyczne. Pytanie, jak faktycznie duża jest skala problemu, gdyż wielu takim kierującym udało się uniknąć odpowiedzialności za kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu?

Wykryte osoby już straciły prawo jazdy, a teraz będą czekać na wymiar kary, również tej finansowej. Tłumaczenia takich osób są zazwyczaj takie same, „ale ja piłem tylko trochę dzień wcześniej”, „tylko kawałek chciałem przejechać”, „wydawało mi się, że jestem już trzeźwy”, „ale to przecież tylko jedno piwo było”…

Ludzie, badajcie się alkomatami zanim wsiądziecie do samochodu!

Tester trzeźwości, to niepozorne urządzenie, które nie tylko może nas uchronić przed mandatem (w związku z wykroczeniem), ale przede wszystkim przed przestępstwem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Przestępstwo polegające na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, a więc gdy stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności, bądź też pozbawienia wolności do lat dwóch.

Trzeba mieć na uwadze, iż dopuszczenie się przestępstwa drogowego w stanie nietrzeźwości jest okolicznością obciążającą sprawcę takiego czynu i w związku z tym kodeks karny może przewidywać surowszą odpowiedzialność sprawcy takiego przestępstwa, bądź też wyłączać możliwość skorzystania ze środków pozwalających na ograniczenie odpowiedzialności karnej, bądź też jej złagodzenie.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierujący z urzędu traci uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 lat.

Mając nie tylko na uwadze przewidziane powyżej konsekwencje prawne, ale przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu, bez dwóch zdań warto posiadać swój własny tester trzeźwości.

W moje ręce trafił produkt marki FITalco Neon F1 i o nim chciałbym Wam coś więcej powiedzieć.

Coś, co rzuca się już podczas pierwszego kontaktu z tym urządzeniem, to kompaktowe wymiary oraz przyjemny materiał, z którego została wykonana jego obudowa. Alkomat jest lekki i poręczny. Dwukolorowy wyświetlacz okazuje się bardzo czytelny. Jeżeli wynik pomiaru wskaże wartość 0.5 promila i więcej alkoholu w wydychanym powietrzu, jego kolor zmienia się na czerwony.

Najważniejszym elementem alkomatu jest platynowy czujnik elektrochemiczny generacji IV Pro. Wedle zapewnień producenta, dzięki temu, iż czujnik jest większych rozmiarów, niż w innych tego typu urządzeniach, zapewnia dokładniejsze i bardziej wiarygodne pomiary. Wyróżniającym parametrem prezentowanego modelu jest dokładność pomiaru, która wynosi 0,005 promila.

Prezentowany alkomat okazuje się niezwykle łatwym w użyciu urządzeniem. Nawet zmiana parametrów daty i godziny nie wymagała sięgnięcia do instrukcji obsługi.

Chcąc dokonać pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu należy nacisnąć przycisk TEST. Po uruchomieniu alkomatu następuje przygotowanie się urządzenia do pomiaru, co uwidocznione jest za pomocą odliczania sekund, poczynając od 15, a kończąc na 0. Migająca na wyświetlaczu litera C informuje o gotowości do wykonania pomiaru. Następnie badana osoba musi równomiernie wdmuchiwać powietrze przez ok. 6 sekund, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Prezentowany wynik nie tylko jest bardzo szczegółowy, ale również w każdej chwili możemy sprawdzić rezultaty ostatnich 10 pomiarów.

Właśnie parametr dokładności pomiarów zdecydował w dużej mierze o wyborze tego konkretnego urządzenia. Plusem jest również kompletny zestaw akcesoriów dołączonych do testera. Oprócz etui, ustników, baterii, otrzymujemy ładowarkę samochodową, także alkomat będzie zawsze gotowy do pracy, gdyż można go podładować z gniazda zapalniczki.

Pewną ciekawostką jest to, iż urządzenie wyświetla aktualną temperaturę otoczenia.

Raz jeszcze powtórzę słowa znajdujące się na początku tego artykułu, każdy kto ma wątpliwości w zakresie swojego stanu trzeźwości, zanim podejmie decyzję o kierowaniu pojazdem, niech najpierw się przebada, nawet wtedy, gdy tych wątpliwości nie miał przed zajęciem pozycji za kierownicą, bo skutki swojego działania mogą nie być już od odwrócenia…

Serdeczne podziękowania dla firmy http://www.fitalco.pl/ za udostępnienie urządzenia do testów!

1 thought on “Alkomat FITalco Neon F1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *